KIKi projekti "Toiduga kliimamuutuste vastu" raames külasid õpilased Maardu biogaasitehast

Loomise kuupäev 03.04.2024

02.04.2024 külastasid LTT-mooduli õpilased EKT Ecobio biogaasitehast Maardus, kus tutvuti biogaasi tootmise peamiste etappidega.

Ekskursiooni käigus tutvusid õpilased tehase infrastruktuuriga ning arutleti biojäätmete eraldi kogumine vajalikkuse üle.

Biojäätmed, mis kogutakse kokku kodumajapidamistest, transporditakse ja töödeldakse biojaamas kohapeal. Tihti tulevad biojäätmed kilekottides ja plastpakendites, mistõttu tuleb ebavajalik jääde biojäätmetest eraldada. Kuna kile- ja pakendijäätmete eraldamise süsteem on suletud süsteem, siis kahjuks seda protsessi me ei näinud. Ka biogaasi tootmise protsess reaktoris on kinnine, mistõttu sinna sisse me ei näinud. Aga õues saime seista suure reaktori kõrval. Biogaasijaamas on ka ahi, kus põletatakse jäätmeid, mis kääritusse ei jõua.

Biojäätmete käärimiseks reaktoris kasutatakse spetsiaalseid bakterid, mis toodavadki biogaasi. Toodetud biogaas puhastatakse omakorda, et see kõlbaks kasutamiseks kütusena. Täna sõidavad Tallinna linnaliinibussid Maardu tehases toodetud biogaasiga, mis on tunduvalt keskkonnasõbralikum kui diiselbusside kasutamine. Kääritusprotsessist üle jäänud lõpp-produkti leiab ka kasutuse väetisena põldudel. Seega biojaam ise jäätmeid ei tekita vaid toodab hoopis jäätmetest vajalikke tooteid.

Külastasime ka kontrollruumi, kus nägime, et enamik tootmisprotsesse on automatiseeritud ning neid juhivad elektroonilised süsteemid. Veel külastasime õhupuhastusruumi, kus olid peamiselt mõõte- ja jõuseadmed, mis omakorda kontrollivad, et välisõhku ei jõuaks heitgaase.

Allan Mesilane
JG õpilane

Projekt: "Toiduga kliima vastu" / KIK

Viimati muudetud 03.04.2024.