Koostöös sündis elekter

Loomise kuupäev 12.06.2024

3.-7. juunini toimus koolis riigigümnaasiumide ülene valikkursuste nädal.

Jõhvi Gümnaasiumis toimus sel aasta valikaine koostööna ettevõttega Freen. Koostöö ettevõttega on oluline, et näidata õpilastele, kus neil koolis õpitud vaja läheb. Siinkohal elektriõpe ja tehnoloogia on teemad koolis, mis on komistuskiviks paljudele.

OÜ Freen on ettevõte, kes toodab Kohtla-Järve Tehnopargis tuulikuid. Mitte tavalisi labadega tuulikuid, vaid tuulikuid, mis ei ole nii kõrged ja materjalimahukad ehk juba ehitusjärgus keskkonnasäästlikumad. 

Ka valikaine „Rohetehnoloogia disain ja uuemad tehnoloogiad“ raames proovisid õpilased ise disainida „kastist välja mõtlemise“ meetodiga tuulikuid ja need ka maketina ehitada. Enne seda aga tutvuti labatuulikute tööpõhimõttega ning külastati ka OÜ-d Freen, kus tutvustati muuhulgas ka tööohutust. Kooli katusele aga sai paigatutud ka kaks ilmajaama, mis annavad reaalajas infot meile ilma kohta.

Valikaine raames ehitati viis tuulikut, mis testimisel kõik ka elektrit tootsid. Kuigi testimise päeval otsustas tuul mitte puhuda, tuli teha tuult ventilaatoriga, mis tõestas meile veelkord, et tuulikuga elektri tootmine sõltub paljuski ilmataadi tahtest. Ei aidanud meid ka kooli katuse harjale ronimine. Siiski oli tore näha, et oma kätega ehitatud masin toodab elektrit.

Valikkursuse läbiviimisel aitas meid ka MTÜ Kirderanniku Koostöökogu, kelle toel saime kooli tellida pädevad elktorid ja vajaliku õppematerjali.

 

Riina Vaht
füüsikaõpetaja

 

Viimati muudetud 12.06.2024.