Jõhvi Gümnaasiumi esimese sondpalli lennutamine stratosfääri

Loomise kuupäev 29.02.2020

Praktilise töö raames viisime läbi stratosfäärilennu, mida toetas Eesti Kosmosekoolide Võrgustik https://kosmosekoolid.ee/link opens on new page .
Eriti täname Jonas Nahkurit, kes meid väga palju aitas ja kes on Eesti Kosmosekoolide Võrgustiku eestvedaja.

Stratosfäär on atmosfäärikiht, mis paikneb merepinnast 17-50 kilomeetri kõrgusel. Meie sondpall tõusis 20 kilomeetri kõrgusele ning seejärel õhupall lõhkes.

Lateksist heeliumiga täidetud õhupalli külge oli kinnitatud langevari, mis tagas kasti ohutuma langemise. Langevarju küljes oli omakorda kast, mis oli täidetud erinevate tehniliste seadmetega: kaks seikluskaamerat ning kaks akupanka kaamerate laadimiseks, pardaarvuti Raspberry Pi 3 mitmete sensoritega ja GPS-träkker.

Teekond stratosfääri ehk tõus kestis 72 minutit, kuid langemine ainult 22 minutit. Kogu lennu vältel töötasid mõlemad kaamerad, mille kaadreid saab näha lingil: https://www.youtube.com/watch?v=Kr0luJ6vTZQlink opens on new page

Eesmärgiks oli stratosfäärilennu edukas läbiviimine, mis tähendab sondpalli lendu saatmist ning tehnika leidmist. Mõlemad eesmärgid said täidetud ning praktilise töö tegijad on tulemusega rahul. Tulevikus on lootust, et toimub veel sarnaseid lende.

Video autorid Roland Raidma ja Henri Lemmats

 

Roland Raidma, Henri Lemmats
11.a klassi õpilased

Fotode autorid  Airika Andruse ja Roland Raidma

 

Viimati muudetud 02.03.2020.